Tekstovi o Svetom Josipu

Neka sv. Josip upravlja družbom

Riječi  su to službenice Božje, Majke Franziske Lechner, Utemeljice Družbe sestara Kćeri Božje ljubavi, koje je napisala u svojoj Okružnici sestrama 17. prosinca 1885. godine. Majka Franziska rođena je 1. siječnja 1833. u Edlingu (Njemačka). Nakon dugog osluškivanja volje Božje osnovala je Družbu na blagdan Marijina prikazanja u hramu, 21. studenog 1868. u Beču.

Družbu je osnovala za odgoj ženske mladeži koja joj je bila u srcu. Željela je da mlade djevojke budu sačuvane i da žive po primjeru sv. Obitelji. Njezin početak bio je skroman, jedan kovčeg i iznajmljena soba. Bog je blagoslovio njezine korake i njezine namjere. Geslo joj je bilo: „ Sve za Boga, siromahe i našu Družbu.“ Kad je preminula 14. travnja 1893. ostavila je oko 600 sestara i 26 samostana u sve četiri pokrajine Austro-ugarske monarhije.

Među glavnim pobožnostima koje je ona ostavila svojoj Družbi jest  pobožnost sv. Josipu. To je ostavila u Pravilima Družbe Kćeri Božje ljubavi. Osobito je štovala sv. Josipa i utjecala mu se u potrebama kad je gradila samostane i osnivala zajednice te kad je imala financijskih poteškoća. Kronike bilježe da gotovo nije bilo samostana u kojem nije bilo kipa ili slike sv. Josipa. Ona piše sestrama 1886.: “Ne zaboravite također srdačno i djetinjski kroz ovaj mjesec častiti našeg oca svetoga Josipa.” Često u svojim Okružnicama sestre stavlja pod zaštitu svetog Josipa, ili pod zaštitu sv. Obitelji. A to im je savjetovala i osobno u duhovnim razgovorima. Tako je sestre svoje mlade Družbe usmjeravala svojim primjerom u pobožnosti sv. Josipu. Štovala je onoga koga je Bog izabrao za hranitelja svoga Sina, Isusa Krista. Ona mu je povjeravala svoje djelo, ali i sve one s kojima je surađivala i kojima je služila.

Godine 1882., na poziv Sluge Božjega dr. Josipa Stadlera, prvog nadbiskupa vrhbosanskog, Majka Franziska osnovala je zavod sv. Josipa u Sarajevu. Sestre Kćeri Božje ljubavi 2007. svečano su u Sarajevu proslavile 125 obljetnicu dolaska Majke Franziske i prvih sestara u Sarajevo. Nije ona slučajno taj Zavod povjerila sv. Josipu. Bilo je to iz iskrene pobožnosti i vjere da će sv. Josip voditi tu zajednicu i školu. Vodio je u lijepim i u teškim vremenima, sačuvao, te proširio brojim duhovnim zvanjima. U toj zgradi je danas Katolički školski centar. Franziska je i samostansko i ekonomsko dobro kod Donje Tuzle nazvala „Josipovac“. Sveti Josip, Isusov poočim, bio je čuvar Družbe. Zato ona i izgovara gore spomenutu rečenicu: „Neka sveti Josip upravlja Družbom.“

U samostanima sestara Kćeri Božje ljubavi, sestre svake srijede mole Litanije sv. Josipu, a u ožujku svaki dan. Nekada su sestre na početku svojih pisama stavljale inicijale: IMJA, što je značilo: Isus, Marija, Josip, Augustin.

Ove godine, 9. travnja 2008, navršilo se 50 godina otkad sestre Kćeri Božje ljubavi djeluju u Karlovcu, služeći požrtvovno Bogu u Nacionalnom Svetištu sv. Josipa. I to je dar Družbe sv. Josipa i sv. Obitelji. Samostan u Granešini kod Zagreba posvećen je sv. Josipu. Tako je Družba Kćeri Božje ljubavi sačuvala tradiciju i karizmu svoje Utemeljiteljice, kojoj se u Beču vodi klauza da je Crkva proglasi blaženom.

Čitaj dalje

Josipovi hodočasnici iz svih krajeva svijeta

Župni listić 23. nedjelja kroz godinu 8.9.2024.

ZAMAK na Nadbiskupijskom hodočašću mladih na Mariju Bistricu