Graditelj svetišta

Graditelj svetišta

Mons. Marijan Radanović rođen je 14. rujna 1921. u mjestu Severinu u župi Ciglena kraj Bjelovara, a preminuo je u 93. godini života i 70. godini svećeništva u subotu 16. kolovoza 2014. godine. Bio je poznat pod nadimkom "dobri duh Karlovca". Osnovnu školu završio je u Severinu, gimnaziju u Banja Luci i Bjelovaru, a teologiju...

Mons. Marijan Radanović rođen je 14. rujna 1921. u mjestu Severinu u župi Ciglena kraj Bjelovara, a preminuo je u 93. godini života i 70. godini svećeništva u subotu 16. kolovoza 2014. godine. Bio je poznat pod nadimkom "dobri duh Karlovca".

Osnovnu školu završio je u Severinu, gimnaziju u Banja Luci i Bjelovaru, a teologiju je diplomirao na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Kao učenik bio je član Križarske organizacije u kojoj je dozrijevalo i njegovo svećeničko zvanje. Za svećenika ga je, 15. srpnja 1945., zaredio zagrebački nadbiskup blaženi Alojzije Stepinac, na samom početku teških godina komunizma. Devet je prvih godina bio upravitelj župe u Hrastovici i privremeni upravitelj župe u Čuntiću na Baniji.

Godine 1955. imenovan je upraviteljem Župe Blažene Djevice Marije Snježne na Dubovcu u Karlovcu, gdje je u nezavidnim uvjetima započeo svoje dugotrajno i plodno svećeničko služenje, do umirovljenja 1999. godine, odnosno do iznemoglosti pred smrt. Svoje početke u Karlovcu sam je opisao sljedećim riječima: »Došao sam iz Hrastovice, a prije mene tu devet godina nije bilo stalnoga svećenika. Tri posljednja svećenika otjerana su u logor, a kad sam došao, u župnom dvoru bila je partijska škola. Prvi moj smještaj bio je na tavanu u sušionici mesa. Stara župna kuća bila je zauzeta pa smo postupno otkupljivali prostor u vlastitoj kući. Novi župni dvor gradili smo sedamdesetih godina pa smo se preselili. Nakon mog dolaska vjernicima je bilo drago jer su dobili svećenika i otada su imali svaki dan misu. Bilo je to vrijeme kad su mnogi bili u strahu. Tu su komunisti srušili crkvu sv. Ćirila. I druge su crkvene objekte rušili. Postojala je nelagodnost prema svećeniku i Crkvi, ali uvijek se našlo ljudi koji su znali biti susretljivi i koji su činili što su mogli u granicama svojih mogućnosti.« Malo-pomalo uspostavio je redovito djelovanje župe, a doveo je i časne sestre Kćeri Božje ljubavi.

Budući da je crkva Ranjenoga Isusa uz Lujzinsku cestu bila premalena, a crkva Majke Božje Snježne na obronku dubovačkoga brijega starijim osobama teško dostupna, posebno zimi, započeo je mukotrpnu borbu s komunističkim režimom za odobrenje lokacije i dobivanje građevinske dozvole za novu crkvu. Odlučio ju je podići na mjestu nekadašnjega ribnjaka, odnosno zapuštene bare, između groblja, Nemčićeve ulice i staroga župnoga dvora na Marmontovoj. Godine 1966. gradska je vlast nakon dužega oklijevanja odobrila lokaciju, a 1968. izdala i građevinsku dozvolu za gradnju nove crkve sv. Josipa. Ustrajući zajedno s Odborom za izgradnju crkve u mukotrpnoj borbi s različitim političkim, građevinskim i drugim »strukturama«, ali i osiguranjem sredstava za troškove gradnje, uspio je 14. srpnja 1968. prirediti blagoslov kamena temeljca koji je predvodio pomoćni biskup Franjo Kuharić. Zahvaljujući predanosti u Božje ruke i požrtvovnosti župljana nova je crkva u tvrdom komunizmu ipak podignuta te ju je 15. rujna 1974. posvetio tadašnji pročelnik Kongregacije za nauk vjere kardinal Franjo Šeper. Nastavio je s gradnjom zvonika (1975.) na koji su 1980. postavljena tri zvona te počeo gradnju novoga župnoga dvora, koji je izgrađen 1978. Crkva sv. Josipa ubrzo je postala središte vjerskoga života Dubovca i mnogih drugih crkvenih zbivanja. Njegovim je zalaganjem Biskupska konferencija godine 1987. tu crkvu proglasila Nacionalnim svetištem svetog Josipa Crkve u Hrvata. U žaru razvijanja pobožnosti sv. Josipu pokrenuo je 1984. i »Glasnik sv. Josipa« koji je tu pobožnost širio diljem domovine te osnovao Bratovštinu sv. Josipa. Također je izgradio veliki pastoralni centar i lijepu filijalnu crkvu sv. Ane.

Nakon demokratskih promjena sudjelovao je u obnovi Križarske organizacije te joj je bio duhovnik sve do smrti. U jednom od posljednjih javnih obraćanja križarima poručio je: "Zahvalan sam Bogu što sam dospio još u mladosti u križarske redove. Iz križarskih redova dospio sam u svećeničko zvanje i svećenički red. Hvala onima koji će prihvatiti ideale koje će slijediti te poruke koje daje Križarska organizacija. Rado prihvaćajte ideale… Živite u duhu vjere, u duhu poniznosti, slobode. To je sreća čovjekova. Sretan je čovjek koji ima mirnu dušu, koji ima savjest čistu i koji tako živi u svom životu da mu je duša uvijek čista, bezazlena i… tako prolazi zemljom čineći dobro…"

Čitaj dalje

Josipovi hodočasnici iz svih krajeva svijeta

Župni listić 23. nedjelja kroz godinu 8.9.2024.

ZAMAK na Nadbiskupijskom hodočašću mladih na Mariju Bistricu