„Vjerujem da bih mogla živjeti. U toj rečenici sadržana je istina čovjekovog života.“ izrekla je Lejdi Oreb, poznata voditeljica, scenaristica i urednica u projektima na HRT-u, prigodom Velike pobožnosti u čast svetom Josipu održane 23. ožujka 2016. godine u Nacionalnom svetištu svetog Josipa. Poznata voditeljica koncerta „Božić u Ciboni“ i čuvarica hrvatske kulturne baštine posvjedočila je kako je od Boga primila obilje darova, ne radi osobne koristi, već radi koristi zajednice, te da te darove može koristiti jedino za Boga i Domovinu. “Zato u jutro prije nego ustanem molim molitvu poniznosti, zazivam Duha Svetoga da ono što imam i što mi je dao koristim na radost i korist ovog naroda. Želim činiti samo ono što čujem od Boga, ne po svojoj pameti i sposobnostima, nego po djelu Njegovu. Neka se On proslavlja.“ O svom radu u medijima istaknula je kako je to iznimno odgovoran posao, osobito u Hrvatskoj, jer svatko tko radi u medijima i izjašnjava se kao katolik može biti ili na sablazan ili na korist drugima. Naglasila je kako u tom poslu najprije progovaraju ljudski karakter, kompleksi i želja za slavom, te da je zbog toga potrebno, ali i najteže, lomiti sebe. „Zato je jako važno kad se molimo osobito svetom Josipu jer tada se događaju promjene. Zahvaljujući svetom Josipu shvatila sam koliko je on šutljiv i jak zaštitnik. Hvala Bogu na svetom Josipu koji je u svojoj poniznosti i poslušnosti Gospodinu, šutio i činio.“
Predvoditelj misnog slavlja i propovjednik, mons. Antun Sente ml., rektor svetišta, u svojojhomiliji govorio je o posljednjoj večeri u kojoj je Gospodin ustanovio svetu euharistiju podarivši čovjeku nešto od čega će živjeti i ostati s Bogom povezan, te kroz tu povezanost spoznati što mu je činiti i otkriti izvor problema. „I mi danas štujemo Boga, ali i zagledani u svetog Josipa otkrivamo smjernice za naš život i učimo kako bismo trebali hoditi i živjeti, te neke Josipove postupke nastojimo protumačiti za svoj život.“ pojasnio je mons. Sente i zatim istaknuo bl. Alojzija Stepinca kao jednog od brojnih velikana koji su zagledani u Boga ili nekog sveca pronalazili odgovore i ispravno odlučivali, te tako spasili zajednicu ili čak čitav narod.
Ovu srijedu u Josipovo svetište posebno su hodočastile udruge članice Zajednice organizacija amaterskih kulturnih djelatnosti ( ZOAKD) grada Karlovca te za vrijeme svete mise sudjelovali u prinosu darova, a dan prije, 22. ožujka 2016., sudjelovali su u promociji CD-a „Sedam svetih žalosti“ koji predstavlja presjek glazbene aktivnosti u korizmeno vrijeme i jedan je od načina očuvanja bogate tradicionalne glazbene baštine karlovačkog područja ali i cijele Hrvatske. Pod vodstvom dr. sc. Joška Ćalete nastupili su s nekoliko izabranih tradicionalnih korizmenih pjesama te okupljene vjernike uveli u mističnost i dubinu Velikog tjedna. Spomenutim koncertom završen je ciklus korizmenih koncerata "Conventus melici Iosephi" kojega organizira Nacionalno svetište, a na kojem su sudjelovali: "Collegium pro musica sacra", Glazbena škola Karlovac, Ansambl "Veni, vidi, Cantavi", Oratorijski zbor crkve svetog Marka "Cantores sancti Marci" i već spomenuti Folklorni zbor Karlovačke županije.
{eventgallery event=’2016_03_23_Deseta_srijeda_Velike_poboznosti_svetom_Josipu’=images mode=tiles max_images=65 thumb_width=200 offset=0}