
Podno crkve Blažene Djevice Marije Snježne na Dubovcu nalazi se spilja s kipom Gospe Lurdske koji je nedavno oštećen nečijom nepažnjom. Netko je zapalio svijeću i stavio je unutar zaštitne žičane ograde, blizu umjetnog cvijeća. Sve se zapalilo i kip je pocrnio od čađe, no nije oštećen od vatre, stoga je bilo potrebno čišćenje spilje i bojanje.
Susjeda, gospođa Adela Gerić, pozvala je poznatu po svom opusu umjetničke keramike, pastela, akvarela, ulja na platnu, Lidiju Maček Stanić koja već četvrti put uređuje kip Gospe Lurdske. Kip je obnavljala 1999., 2011., 2016., i sadašnje 2025. godine. Poslije čišćenja od čađe, obojala je umjetnu pećinu i obnovila boje na kipu, te nanijela zlatne listiće na pozlaćene dijelove Marijina kipa. Upravo je pozlata najzahtjevniji dio obnove. Listiće tanje od milimetra treba pažljivo postaviti na plohu i onda ih utisnuti tvrđim kistom u drvo. Troškove obnove podmirila je gospođa Adela Gerić.
Sama spilja Gospe Lurdske podignuta je za vrijeme župnika Hegedića, a blagoslovio ju je hrnetički župnik Ivan Krstitelj Cerovski, uz asistenciju dva kapelana 5. kolovoza 1901. godine. Kip je saliven od betona, u spilji sazidanoj od prirodnog kamena, s prednje strane zatvoren vratima od žičane mreže. Pred spiljom je lijepi mali, ravni slobodni prostor, a uokolo staro visoko drveće. Osim umjetnice Lidije Mačke Stanić, ovaj je kip 1956. godine obnavljala Alojzija Ulman (Alojzija »Lojzika« Ulman (1926. – 1994.), hrvatska povjesničarka umjetnosti, profesorica, kiparica, jedna od najistaknutijih vinkovačkih umjetnika. Dobitnica papinskog odlikovanja »Pro Ecclesia et Pontifice« Ivana Pavla II. 1989. u Vatikanu. Osim u vinkovačkoj crkvi svetog Euzebija i Poliona i crkvi u Nuštru, djela joj se nalaze i u Sloveniji, Vojvodini, ali i diljem Europe.).
Obnova okoliša Gospe Snježne
Trenutno je u tijeku sječa zaraslog drveća oko spomenute špilje i župne crkve Gospe Snježne. Naime, prema stručnim doznakama odgovornih ljudi iz Hrvatskih šuma, pristupilo se sječi trulih stabala koje su zbog svoje dotrajalosti, trulosti u sebi, prijetile da će se prilikom malo jačeg nevremena srušiti i ugroziti prolaznike, kao i električne kablove. Konačno, drveće je toliko zaraslo da se župna crkva BDM Snježne uopće više nije vidjela. „Sama sječa je još uvijek u tijeku i trenutno se čisti i uređuje prostor kako bi opet bio ugodan za šetnju. Najesen Župa će pristupiti organiziranoj sadnji novih stabala na župnoj parceli oko župne crkve BDM Snježne“, pojašnjava dubovački župnik mons. Antun Sente. Brigu oko rušenja i odgovornog gospodarenja navedenim prostorom vodi gospodin Josip Maradin, član župnog ekonomskog vijeća i dugogodišnji direktor Hrvatskih šuma u Karlovcu.





