Događanja

Mediji ne mogu prenijeti misu, ali doprinose duhovnosti

Veliku pobožnost svetom Josipu u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu, 13. travnja 2022., predvodio je prof. dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu, u koncelebraciji s mons. Antunom Senteom, rektorom Svetišta.

Veliku pobožnost svetom Josipu u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu, 13. travnja 2022., predvodio je prof. dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu, u koncelebraciji s mons. Antunom Senteom, rektorom Svetišta.

U svojoj je propovijedi prof. Valković problematizirao je lik Jude kroz čin njegove izdaje. „Sveti Matej je zapisao kako je Juda došao svećenicima i upitao ih – što ćete mi dati. To je mračan i turoban trenutak u životu čovjeka, Jude. Okrenuo je Isusu leđa, prodao ga za 30 srebrnjaka. Na određeni način možemo kazati kako ovim evanđeljem počinje Isusova muka jer on se u večerašnjem evanđelju susreće s izdajem najbližeg suradnika. Najveća izdaja u životu događa se kada ona označava izdaju najvećeg povjerenja. Vjerujem kako smo i sami iskusili izdaju, nakon što smo u osobu ulagali svoje vrijeme i darovali mi povjerenje“, rekao je vlč. Valković i osvrnuo se na moguće uzroke Judine izdaje: „Zbog čega je Juda izdao Isusa – nalazimo se pred misterijom zla. Neki kažu, izdao ga zbog čistog dobitka, a drugi kako je bio duboko razočaran jer nije dočekao ono što je očekivao. Nije dočekao da će Isus uspostaviti kraljevstvo na zemlji.“ Pri samom kraju propovijedi propovjednik je istaknuo kako nije samo Juda izdao Isusa, tu je bio i Petar koji ga je tri puta zanijekao. Ipak dvojicu učenika nešto razlikuje: „Juda ne odvraća pogled, on ne traži susret s Božjim milosrđem. Tada se u njemu stvara očaj koji ga dovodi do samouništenja. Petar je drugačiji, on traži oprost.“

Ovotjedno svjedočanstvo vjere podijelio je s okupljenima prof.dr.sc. Valković, stručnjak za komunikologiju i medije. U Rimu je magistrirao medije, a zatim i moralnu teologiju, te ta dva magisterija objedinio doktoratom: Moral u reklamama. O odnosu medija i Crkve između ostalog je kazao:: „Ako promotrimo Crkvu zadnjih nekoliko desetljeća možemo vidjeti kako je postala prisutna u medijima, javnosti. U tom periodu je nastao Hrvatski katolički radio, Radio Marija,  Laudato televizija, te broja medijska ostvarenja duhovnog sadržaja u lokalnim medijima.“

Tijekom izbijanja pandemije koronavirusa, jedno kraće vrijeme crkve su bile zatvorene, a kada su se otvorile dio vjernike iz straha od ugroze virusa nije odlazio na mise. U tom su trenutku ključni postali prijenosi svetih misa. „Ne bih govorio o prijenosu mise, jer ako govorimo o toj riječi, prenositi se može slika i obred, ritualnost. Misa ne. Važno je shvatiti nešto o medijima – nikada ne vidimo stvarnost, samo sliku stvarnosti. Mediji misu ne prenose, ali postoji velika dobrobit prijenosa mise. To je dobra pripomoć za one koji nažalost fizički ne mogu doći na svetu misu.“

Otkad su kamere postavljene u Svetište i otkad se misna slavlja prenose vjernika je više u crkvi, pa shodno tome može se zaključiti kako je u neku ruku to potpomoglo privlačenju vjernika na mise, složili su se prof. Valković i mons. Antun Sente. 

Čitaj dalje

Oblačeći nošnju obucimo i vjeru predaka

Cvjetnica na Dubovcu

Župni listić 6. korizmena nedjelja 24.3.2024.